Pohled a řeč těla |
Diagnostika poznáváním okolností při lhaní. Jedná se jednak o pohyby, jednak o vnitřní pochody v člověku. V čem se většina prolíná, Vám řekne návod, jak poznat lež.
Pohled
Lidé často vyprávějí své zážitky, které prožili. Pokud při tom jejich pohled tíhne doleva, je velká pravděpodobnost, že buď lžou, nebo si něco v příběhu přibarvují. Dávejte však pozor, jestli to není pouze jejich „zlozvyk“, neboť zmíněné pravidlo neplatí, pokud se takto chovají, i když mluví prokazatelnou pravdu.
Dobrým ukazatelem je rychlé a nepřirozené uhýbání pohledem (kamkoliv), čili neschopnosti udržet oční kontakt, která naznačuje nejistotu mluvčího.
Ústa
Lež je pro mnoho lidí velmi stresující situací, proto bývá doprovázena olizováním rtů a častým polykáním. Jedná se o velmi nápadné, a tak postřehnutelné chování, čímž lze lež snadno
odhalit.
Gesta rukou
Každý se podvědomě snaží lež jakoby zakrýt. Ať už dáváním ruky před ústa, nebo mácháním rukama snažíc se odpoutat od mluvy pozornost. Zpozorujete-li toto či podobné chování, buďte na pozoru.
Postoj těla
Tempo řeči
Nemluví-li se pravda, je tendence měnit tempo řeči. Neznamená to ovšem, že pokud člověk začne
znenadání mluvit pomaleji nebo rychleji, že lže. V tomto případě se musí jednat o časté změny během rozhovoru.
Poznámka: zkušenost a znalost chování je buď vrozená inteligence nebo profesionální umění získané roky pozorování a jednání v sociální struktuře lidí. Emoční inteligence je vrozený a pevný vtisk rozumu a duše člověka. Většina se s tím rodí, a záleží i na šťastném dětství člověka, jak je toto pevné a důvěrné.
Pokud někoho téma zaujalo, může si přečíst více v dalším sdělení o diagnostice pravdy zde.