Transplantace jater - jen ilustrace z prostředí nemocnice |
"S touto steatózou jater mají trápení ženy u svých manželů dost často. Celoživotní škodlivé přísuny do jater a nesprávná dlouholetá životospráva i tuková výživa udělají své."
Steatóza jater neboli ztučnění jater je relativně časté onemocnění postihující jaterní tkáň. Jedná se o hromadění tukových částic v játrech, které může narušit jejich funkci a způsobit i nevratné poškození jater.
Existuje mnoho příčin, které tento proces vyvolají. Nejvýznamnější a nejčastější příčinou je nadměrné požívání alkoholu."
Vyšší riziko usazování tuku v játrech mají obézní lidé s vysokým cholesterolem v krvi. Více ohrožení jsou i lidé s neléčenou či špatně léčenou cukrovkou 1. a 2. typu. Steatózu jater může způsobit rovněž požívání některých sloučenin, jde o některé léky (například kortikoidy) a jedy (muchomůrka zelená).
Příznaky steatózy
Nealkoholická steatóza se obvykle nijak neprojeví, probíhá tedy skrytě. Její nález je náhodný. V některých případech, kdy dojde k výraznějšímu zvětšení jater, může nemocný pocítit tlak, tah či pnutí v pravém podžebří, někdy i bolest. Přidružuje se pocit plnosti, snížení výkonnosti, únava, střídání zácpy s průjmem.
Akutní alkoholická či těhotenská steatóza probíhají závažněji. Zpočátku dominuje únava, nevolnost a zvracení, v pozdějším vývoji se objeví žloutenka, poruchy vědomí, selhávání ledvin, poškození slinivky břišní, srdce a stav může vyústit v koma.
Celý článek pokračuje zde.