V přírodě |
Arterioskleróza je ztuhnutí (ztvrdnutí) a ztráta elasticity středních nebo velkých cév. Tento článek představí i diskuse kolem aterosklerózy, což je nejběžnější forma, stejně jako související onemocnění, arteriolosclerosis, ztvrdnutí a ztráta elasticity malých cév (arteriol).
K tomu, aby lidské tělo zůstalo zdravé, bohaté na okysličenou krev z plic, musí být krev přepravována efektivně do všech živých tkání těla. Když krev opouští srdce, je přepravována přes rozsáhlou síť trubkových struktur zvaných tepny.
Stejně jako jsou svalové tkáně v srdci, na stěnách tepen rozšiřují rytmicky v pořádku dopravu krve do míst, kde mohou přijmout dost kyslíku a dalších živin, které jsou potřebné, do buněk v těle. V nemoci známé jako arterioskleróza, efektivně schopnost stěn tepen na dopravu krve je snížena z důvodu nahromadění cholesterolu (plak) uvnitř tepen.
Průchody uvnitř tepen se zužují hromaděním plaku.
V pokročilých stadiích aterosklerózy, stává se že nahromaděné desky tvrzené o vazivové tkáně rostou a kalcififikují. Kalcifikace je tvorba vápenatých usazenin. Průtok krve je snížen a méně kyslíku a životně důležité živiny je transportováno do buněk těla.
Akumulaci plaku nebo krevní sraženiny v důsledku prasknutí nahromaděného plaku může zcela zabránit toku krve v tepně, což má za následek smrt živých tkání, které jsou vyživovány z tepny. Tato podmínka může vést například vést k infarktu (odumření tkáně srdečního svalu) nebo cévní mozkové příhody (úmrtí mozkové tkáně).
Arterioskleróza je obyčejně spojena s následujícími podmínkami a jejich popis:
Ateroskleróza
Aterosklerotické cévní onemocnění (ASVD)
Kornatění tepen
Nahromadění (plaků, plátů) uvnitř tepen
Ateroskleróza je onemocnění, při kterém nahromadění cholesterolu (desky, plaky) se vyskytuje na vnitřních stěnách tepen. Toto onemocnění snižuje průtok krve v postižených tepnách. Nahromaděné desky spojené s aterosklerózou mohou prasknout, což může způsobit krevní sraženiny. Krevní sraženina je stav, kdy je vnitřní průchod tepny silně omezen nebo zcela zablokován shluky krevních destiček.
Krevní sraženiny jsou žádoucí při zastavení průtoku krve z oděrky a škrábance na kůži, jsou však velmi nebezpečné, když se vytvoří uvnitř tepen. Krevní sraženiny, které tvoří uvnitř tepny se obvykle vyústí ve smrt živých tkání nepodporuje proudění krve v postižené cévy. I když Ateroskleróza je spojena s omezením větších tepen, jako ty v srdci a břiše, může toto onemocnění tepen omezit průtok krve kdekoliv v těle. Onemocnění, při kterém jsou menší tepny omezeny plaky (deskami) se nazývá arteriolosclerosis.
Aterosklerotické cévní onemocnění (ASVD) je onemocnění, při kterém jsou pasáže uvnitř tepen omezen nahromadění cholesterolu (plaky). To je také onemocnění, kde cév uvnitř tepen jsou chronicky zanícené (otokem). Tento zánět se vyskytuje v důsledku hromadění bílých krvinek, které pracují absorbovat tuky a cholesterol, ale ne zase odstranit tyto nezdravé akumulace kvůli nedostatku vysokou hustotou lipoproteinů (známý jako HDL, nebo "dobrý cholesterol").
ASVD je běžně označována jako tvrzení nebo vodní kámen (kalcifikace) tepen. ASVD má za následek zvýšené riziko infarktu a mrtvice.
Čevabčiči |
Plakety nahromadění v tepnách se vztahuje na progresivní onemocnění, při kterém vrstvy cholesterolu se hromadí na vnitřních stěnách tepen.
Ateroskleróza se řadí mezi civilizační choroby, jelikož postihuje velké procento populace a může způsobit vážné komplikace. Jedná se o patologický stav, kdy dochází k nadměrnému ukládání tukových látek ve stěně cévy.
Ateroskleróza je patologický stav, kdy dochází k poškozování cévní stěny z důvodu ukládání tukových částic ve stěně cévy. Tento proces postihuje velké procento populace a může způsobit vážné komplikace.
Z důvodu ukládání tukových a jiných částic ve stěně cévy, dochází k postupnému zužování cévy až k uzávěru jejího průsvitu. Jelikož dochází k zúžení průsvitu cévy, tak je omezen přítok krve k ostatním orgánům. Orgány trpí nedostatkem kyslíku a může tak dojít k postupné ischemii.
Ateroskleróza a její příčina
Hlavní příčinou aterosklerózy je ukládání tukových látek ve stěně cévy. Nejčastěji dochází k ukládání cholesterolu. Následkem ukládání těchto látek, dochází k zúžení průsvitu a k následnému nedostatečnému prokrvení tkání a orgánů.
Ateroskleróza a rizikové faktory
Existuje velké množství rizikových faktorů, které se podílejí na vzniku aterosklerózy. Člověk však může tyto rizikové faktory ovlivnit.
Věk – čím vyšší, tím větší riziko onemocnění
Pohlaví člověka – častěji jsou ohroženi muži
Genetika
Vysoká hladina cholesterolu
Obezita a nadváha hrají velkou roli ve vzniku aterosklerózy
Vysoký krevní tlak
Kouření a nadměrná konzumace alkoholu
Období menopauzy
Cukrovka
Ateroskleróza a prevence:
Základem prevence onemocnění je zdravý životní styl, dostatek pohybové aktivity, omezit kouření a konzumaci alkoholu. Dále je nutné omezit tučná a kořeněná jídla.
Poznámka:
Cholesterol v našem těle má několik důležitých funkcí, ale jeho zvýšená hladina může vést k vážným nemocem. Vysoký cholesterol způsobuje především srdečně – cévní onemocnění. Odlišujeme dva typy cholesterolu. Můžeme mít hodný a zlý cholesterol. Zlý cholesterol – LDL – se usazuje v cévách a hodný cholesterol HDL – vychytává cholesterol z krve a odvádí ho do jater, kde je odbourán.
Tvorba žluče
Tvorba hormonů
Pomáhá při vstřebávání vitamínu D
Cholesterol může způsobit vážná onemocnění. Nejčastěji způsobuje vysoký krevní tlak, infarkt myokardu a ischemickou chorobu srdeční.
Zdroj: upozornění - ze zahraničních pramenů je přeloženo strojově