Markéta Šichtařová z FB profilu |
Spojovat vystoupení z Evropské unie s přístupem na volný trh nedává tak docela smysl a dá se vysvětlit pouze prachobyčejnou mstivostí ze strany Evropské unie. Potíž je v tom, že ekonomie už dávno prokázala, že jakékoli ochranářství, vzdalování se volnému trhu je nevýhodné pro obě dvě strany, ať už se jedná o tu, která vyváží více, či tu, která vyváží méně. Pro toho, kdo vyváží víc je to samozřejmě daleko horší.
Jestliže vystoupení z Evropské unie spojuje EU s tím, že Británie nebude mít přístup na jednotný evropský trh, nedává to smysl, je to jen jakási mstivost a snaha současně zastrašit další státy, aby z jednotného trhu nevystupovaly, ovšem s tím, že Evropská unie na tom ekonomicky tratí mnohem více než Velká Británie.
A to ze dvou důvodů. Za prvé proto, že EU do Británie vyváží více než Británie do EU, a za druhé, protože po ztrátě jednotného trhu to nebude mít EU čím nahradit. Její vztah k Americe není nic moc, zejména po zvolení Trumpa, zatímco vztah Britů k USA je čím dál tím vřelejší právě po zvolení Trumpa. Už teď se rýsuje, že Británie evropský volný trh nahradí volným trhem v severní Americe, nejen ve Spojených státech, ale třeba i s Kanadou. Tím pádem Británie má čím ztrátu vykompenzovat a není tak velká. EU na tom jednoznačně tratí víc. Je to naprosto neracionální, určitá emocionální záležitost, mstivost nevzdělaných politiků vůči Británii a snaha zastrašit další země typu Maďarsko, Slovensko, Polsko, Česká republika, středoevropské rebely, ale také Itálii, která svého času koketovala s tím, že by mohla vypsat referendum o vystoupení, aby se o to vůbec nepokoušela, protože: my vám to osladíme.
Markéta Šichtařová
z rozhovoru pro Parlamentní listy
#Markéta Šichtařová, BonaFides, Blogeři sobě, Co je psáno, Credo Experto, Diagnostika manipulace, Diskuze a debaty, Myšlenka dne