Experimenty v laboratoři a na zvířatech potvrdily účinnost nedávno objevené protilátky Poradí si s chřipkovými viry typů A/H5N1 a A/H1N1
Kvůli své nevypočitatelné proměnlivosti jsou chřipkové viry nelehkým protivníkem. Vývoj vakcín je v podstatě stále o rok pozadu za vývojem viru, a jak ukázala nedávná panika okolo tzv. prasečí chřipky, nejsou ani antivirotické léky. Viry si proti nim umí „vypěstovat“ odolnost.
Třetí zbraní proti chřipkovým virům by se mohla stát pasivní imunizace - injekce hotových protilátek lidem ohroženým infekcí. Američtí vědci už v roce 2008 zkoumali protilátky v kostní dřeni pěti lidí z Turecka, kteří přežili takzvanou ptačí chřipku H5N1. Jako nejnadějnější se ukázala protilátka A06, kterou vědci podrobili dalšímu výzkumu. Jeho výsledky publikoval vědecký časopis PLoS Pathogens.
Protilátka A06 působí proti virovému hemaglutininu, bílkovině, pomocí které se virus přichytí na napadené buňce. Hemaglutininy různých typů chřipkového viru se od sebe navzájem liší a neustále se proměňují vlivem mutací viru, ale mají i části, které zůstávají stejné. Protilátka A06 působí právě na taková „stabilní“ místa. Laboratorní pokusy ukázaly, že dokáže zneškodnit virové hemaglutininy nejen typu H5, ale také H9 a H1. V dalších pokusech proto odborníci zkoumali účinnost protilátky na pokusných myších nakažených obávaným virem H1N1.
Myši, které dostávaly jen neúčinné placebo, rychle ubývaly na váze a zhruba po týdnu uhynuly, kdežto myši léčené dostatečnými dávkami protilátky A06 chřipku přežily a brzy dosáhly opět normální hmotnosti. Nejlépe se dařilo myším, které protilátku dostaly buď před infekcí virem, nebo nejpozději jeden až dva dny po infekci. Pozdější podání protilátky už nemělo tak výrazný účinek.
Pokusy v laboratoři a na zvířatech ukázaly, že pasivní imunizace by se mohla stát další metodou, jak čelit chřipkovým virům.
Vědci se samozřejmě připravují i na variantu, že by virus mohl získat odolnost i proti nově objeveným protilátkám, a snaží se vyvinout co nejúčinnější kombinaci léčby jak protilátkami, tak antivirotickými léky.
Převzato ze serveru rozhlas.cz