Bršlice kozí noha Aegopodium podagrari |
Dna, odborně arthritis urica (v některých pramenech arthritis uratica), též zvaná pakostnice či podagra, je metabolické onemocnění, porucha odbourávání purinů, které se vyznačuje nadměrnou produkcí kyseliny močové. V důsledku vysoké koncetrace kyseliny močové v krvi dochází ke krystalizaci této látky v kloubech i jiných tkáních. Častými místy vzniku takzvaných dnavých tofů jsou klouby palce (zejména nohou), ušní lalůček, méně často například ramenní kloub, případně další klouby. Toto se projevuje hlavně prudkými a bolestivými záchvaty zánětu kloubů (dnavé záchvaty). Může též vést k tvorbě močových kamenů.
V lékařství se určitá forma dny označuje podle místa uložení krystalických hmot kyseliny močové nebo podle místa vzniku záchvatů: noha - podagra, ruka - chiragra, rameno - omagra.
Onemocnění nejčastěji postihuje muže nad 40 let (ženy až po menopauze). Této nemoci se dříve říkalo nemoc králů nebo nemoc bohatých, protože má souvislost s nadměrnou konzumací masa (zvěřiny) a alkoholu.
Typickým příznakem je úporná bolest zarudlého a oteklého kloubu, nejčastěji palce na noze
Tato nesnáz se zpravidla objevuje až po desítkách let plíživého (asymptomatického) zvýšení hladiny kyseliny močové v krvi (u mužů nad 420 µmol/l, u žen více než 360 µmol/l). Jde o akutní záchvat dnavé artritidy, choroby, která je způsobena ukládáním solí kyseliny močové do kloubů. Může postihnout a poškodit jakýkoli kloub. Často se u pacientů najdou „uzlíčkovité“ usazeniny krystalů solí kyseliny močové (natrium-urátu) i v podkoží (tzv. tofy, nejčastěji na ušních boltcích nebo nad klouby a šlachami) nebo v tělesných orgánech. Po letech trvání může být příčinou ledvinových kaménků či dokonce vážně poškodit ledviny. Zvýšená hladina kyseliny močové se vyskytuje asi u 20 % západní populace, ale k projevům „nemoci králů“ dochází asi jen u necelého 1 % obyvatelstva.
dostatek zeleniny a ovoce |
Více než tři čtvrtiny pacientů s dnou mají také známky metabolického syndromu (obezita typu jablko, hypertenze, poruchy metabolizmu cukrů, zvýšené hladiny krevních tuků a další). Zvýšený krevní tlak má vliv na ledviny, které pak pomaleji vylučují kyselinu močovou, a na druhou stranu hyperurikémie sama o sobě může zvyšovat krevní tlak.
Při akutním bolestivém stadiu totiž nemusí být hladina kyseliny močové zvýšena, u části nemocných je dokonce nižší. Proto k ověření diagnózy je nutné udělat punkci postiženého kloubu a vyšetřit kloubní výpotek, zdali v něm jsou krystaly soli kyseliny močové. V krvi bývají též zvýšené tzv. zánětlivé markery (sedimentace erytrocytů, CRP, více bílých krvinek). Rentgenový snímek prokáže dnu až po delším trvání.
Postupy léčby
V akutním bolestivém stadiu je nutný klid, pomáhají chladivé obklady a léky proti zánětu a bolesti (tzv. nesteroidní antiflogistika, například indomethacin, ibuprofen, naproxen a další).
Dlouhodobým léčebným cílem je snížení hladiny kyseliny močové pod 360 µmol/l, a to zejména jsou-li již přítomny chronické změny v kloubech nebo ledvinách. K tomu se používají léky, které omezují tvorbu kyseliny močové nebo které podporují její vylučování.
Nejezte smažená jídla, maso a masné výrobky |
Zcela nevhodné:
maso (včetně zvěřiny) a masné výrobky (zejména mladých zvířat), vnitřnosti, masové extrakty, živočišné tuky
kořenící směsi a koncentráty, sojová omáčka, worcester, masové kostky, ostré koření, hořčice,
mořské ryby
obilniny a celozrnné výrobky, droždí,
luštěniny,
čokoláda, kakaový prášek, marcipán
špenát, reveň, červená řepa, hrách, kapusta (i růžičková), křen, česnek, fíky
silný čaj,
plísňové a tučné sýry,
alkohol – pivo, těžší a červené víno
Tip! na léčivé rostliny bylinky...přidejte do salátu (sekané, do omelety) za vyzkoušení to stojí!
Bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria L.)