Chovej se přátelsky slušně a pozitivně |
Pravidelně se na Facebooku vyvalí názory, co se snaží zpochybnit pozitivní vztahy člověka, přitom víme, že tam existují přátelské vazby silné a to i láska.
Člověk je stejný, ať chodí po ulici, nebo sedí u počítače je to pořád ten samý výběr různých existencí, patologií a osobnostních poruch...ale u počítače se někteří cítí anonymní..proto je tu staré desatero etikety na netu! Co tu vybleješ si servery pamatují trvale, na rozdíl od opilce ráno. Jsou tu skvělí a čistí lidé, osobnosti, a jsou tu i psychopatické osobnosti. Z této komunikace vychází také mnoho dobrých kontaktů, záleží na samých lidech. Internet toho kdo chce především učí...je plný informací pozitivních i negativních. Veškeré lidské vlastnosti se tu prezentují, tak jako v běžném životě. Paměť internetu je větší a trvalá, každé špatné vyjádření, dokonce slovo co uletí vyhledávače najdou uloženy.
Jaká je diagnostika...o tom píšu, je snažší než v běžném životě, tady se odhalí i skryté vady charakteru znalému uživateli co si dovede přeložit pár ujetých slov textu. Spolehni se na vlastní dobré vlohy a chovej se přátelsky slušně a pozitivně.Tak praví desatero počítačové netikety.
Netiketa je sbírka pravidel a zásad, která by se měla dodržovat v internetovém světě. Slovo netiketa je odvozeno z anglického net (= síť; častá zkratka pro internet) a slova etiketa.
Mnoho lidí si myslí, že při vstupu do internetového světa mají naprostou anonymitu. Což je velký omyl – téměř vždycky se dá pomocí různých metod internetový uživatel vystopovat. Většina uživatelů si to neuvědomuje, takže permanentně vstupuje do nebezpečí tím, že na chatech nebo diskuzích ostatní uživatele urážejí, vysmívají se jim nebo se o nich vyjadřují vulgárně. Z těchto konfliktů pak vznikají tzv. flame war, které mnohdy přerostou v osobní hackerské spory, ohrožující počítače všech účastníků.
Je třeba si uvědomit, že v internetovém světě bychom se měli chovat podobně jako ve světě reálném, tedy jako civilizovaní lidé. Za tím účelem existuje netiketa, pravidla slušného chování na Internetu.
1. Nezapomínejte, že na druhém konci jsou lidé a ne počítač. To, co napíšete do počítače, byste možná dotyčnému nikdy neřekli do očí.
2. Dodržujte obvyklá pravidla slušnosti normálního života. Co je nevhodné v obvyklém životě, je samozřejmě nevhodné i na internetu.
3. Zjistěte si taktně, s kým mluvíte. Internet je přístupný lidem z celého světa, a v každé zemi platí jiná morálka. Co je dovolené na americkém chatu, nemusí být dovolené na arabském, a to platí o všech podobných skupinách. Politika, náboženství a podobné problémy by proto měly být diskutovány s maximálním taktem a v mezích slušnosti.
4. Berte ohled na druhé. Ne každý má tak dobré internetové připojení jako vy. Někteří se připojují z domu přes vytáčené připojení a draze za to platí. Neposílejte proto zbytečně velké e-mailové zprávy a posíláte-li přílohy, komprimujte je. Při posílání velkých obrázků např. na diskusní server využívejte funkci náhledu obrázku.
5. Je vhodné psát s diakritikou. Vyvarujete se tak nedorozumění. Nekomolte rodnou řeč. Toto je obzvlášť důležité, protože se jinak dopustíte faux-pas. Pokud jste z nějakého důvodu nuceni psát bez diakritiky, snažte se používat správný pravopis. Nebuďte grobián, nezveřejňujte nepravdivé, nebo i pravdivé, ale choulostivé informace.
6. Pomáhejte v diskuzích. Pokud má někdo v diskuzi nějaký problém, odpovězte mu, pokud znáte odpověď. Někdo jiný zase pomůže vám. Platí zásada: „Napřed poslouchej, pak piš.“
7. Respektujte soukromí jiných. Pokud vám omylem přišla zpráva, která vám nepatří, je vhodné ji smazat a taktně upozornit odesilatele na jeho chybu.
8. Nezneužívejte svou moc či své vědomosti. Pokud jste správce serveru, máte sice přístup k poště ostatních, ale nemusíte ji neustále kontrolovat jenom tak z nudy, a pokud umíte hackovat, nemusíte to pořád zkoušet.
9. Odpouštějte ostatním chyby. I vy je děláte. Nevysmívejte se jim a nenadávejte za ně.
10. Nešiřte hoaxy. Zahlcují internet. Pokud vám přijde hoax, zdvořile upozorněte jeho odesilatele, že takové jednání je nevhodné.
11. Nerozesílejte spam a reklamu.
12. Neporušujte autorská práva.
Ze všeho nejhorší na netu je ovšem ta lidská hloupost (stupidita) Co a jak a proč toto existuje na světě najdete hledáním vpravo nahoře na stránce případně z odkazu zde.
Skupinová hloupost vysvětlení je tady.